O projekte

Cieľom projektu NapíšteIm.sk je fungovať ako živá brána e-mailovej komunikácie medzi občanmi a politikmi.

Chceme znižovať súčasné bariéry medzi „obyčajnými ľuďmi“ a vysokými politickými predstaviteľmi a povzbudzovať verejnosť k vyjadreniu názoru a väčšiemu záujmu o politiku a správu štátu, bez ktorého je demokracia iba polovičná.

Na NapíšteIm.sk môžete:

  • vyhľadať konkrétneho politika (napr. podľa regiónu, strany, alebo komisie, v ktorej zasadá)
  • napísať mu/jej
  • sledovať, na čo sa ľudia pýtajú a ako politici odpovedajú

Inšpiráciou nám boli partnerské weby WriteToThem.com a ParašykJiems.lt.

→ Video
→ Často kladené otázky
→ Autori
→ Príklady publikovaných nástrojov
→ Podporte nás

Autori

V zastrešujúcom združení KohoVolit.eu sa na práci na NapíšteIm.sk podieľali Jaroslav Semančík, Michal Škop (programátorské a projektové práce), Veronika Šumová, Vojtěch Marek a Hana Urbanová (projektové práce, propagácia).

Propagačné video k aplikácii natočil študentský team z FAMO Písek vystupujúci pod značkou Alcest.cz. Scenár napísal Jan Škop, réžie sa ujal Ladislav Plecitý.

KohoVolit.eu je internetový server fungujúci od roku 2006 a rovnomenné občianske združenie (založené v roku 2010). Jeho primárnym cieľom je analyzovať a zverejňovať merateľné ukazovatele skutočného správania politikov (hlasovania, aktivita, predkladanie návrhov ai.), ktoré majú slúžiť ako impulz na zvýšenie tlaku verejnosti na volených zástupcov. Až doposiaľ se autori sústredili na nástroje pomáhajúce pri volebnom rozhodovaní – okrem iného vyvinuli prvé tzv. VAA (Voting Advice Aplications) pre Slovensko a Českú republiku. Pred poslednými voľbami do Národnej rady si vyskúšali tieto tzv. „predvolebné kalkulačky“ desaťtisíce používateľov.

Postupne sa chcú stať plnohodnotným internetovým parlamentným watchdogom inšpirovaní britským TheyWorkForYou.com či poľským Sejmometr.pl.

Príklady publikovaných nástrojov

„Predvolebné kalkulačky“

Analýzy hlasovaní

Analýzy aktivity poslancov

Ak sa vám aplikácia páči a radi by ste, aby sa ďalej rozvíjala, podporte nás.

Aplikácia vznikla s láskavou podporou:

OSI.hu OSF.cz